جرم شناسي

جرم شناسي

(۷۴صفحه ورد)

یكي از مسائل پيچيده و ناراحت كننده فعلي كه توجه بسياري از محققين ، جامعه شناسان ، جرم شناسان و روانشناسان و متخصصين امر را به خود معطوف داشته موضوع مجرمين كم سن و سال يا اطفال و نوجوانان بزهكاري مي باشد كه روز به روز هم گسترش بيشتري مي يابد و مخصوصاً بايد افزود كه اين تزايد و گسترش غالباً در كشورهايي بخ چشم مي خورد كه از لحاظ اقتصادي در سطح كاملاً پيشرفته اي قراردارند .

با توجه به وضع موجود اولين سؤالي كه مطرح مي شود اين است كه آيا اقدامات كشورهاي مختلف در زمينه مبارزه با جرائم اطفال و نوجوانان بزهكار ،‌ مبتني بر اصول صحيح و درستي استوار ديده است يا خير ؟

آمار هاي انتشار يافته نشان مي دهد كه علي رغم بهبود وضع زندگي و معيشتي و علي رغم ازدياد سريع موسسات و خدمات كه اكثر كشورهاي جهان جرائم ارتكابي اطفال و نوجوانان با سرعت و آهنگ بيشتري افزايش مي يابد .

از طرف ديگر مي توان گفت كه قرن حاضر ، قرن اضطراب و سرعت است و اطفال و نوجوانان عجله دارند تا هرچه سريعتر خود را به مقصد خيالي و مورد نظر برسانند هرچند كه در اين راه ، قواعد ومقررات و قوانين در هم شكسته شوند .

در چنين موقعيت ناراحت كننده ي است كه به اغلب كشورهاي جهان درصد چاره جوئي برآمده و سعي نموده اند كه علت ارتكاب جرائم اطفال و نوجوانان را دريافته متناسب با آن به تغييرات اساسي در قوانين خود بپردازند . در قوانين جديد اطفال و نوجوانان بزهكار، موضوع قوه تميز خوب از بدوخير ازشد و اعمال مجاز اتماي عقوبتي و پاداشي به كنار گذاشته شده ،‌چرا كه با مجازات و تنبيه ديگر نمي توان از بزهكاري و ارتكاب جرم آنان پيشگيري به عمل آورد . چون هدف تعليم و تربيت ، اصلاح اطفال و نوجوانان بزهكار است لذا محققين اكثر كشورها اولاً دادگاههاي خاصي بنام «دادگاه اطفال و نوجوانان بزهكار» پيش بيني نموده كه صلاحيت رسيدگي به جرائم اطفال و نوجوانان زير سن ۱۸ سال را دارد . ثانياً هدف تصميمات دادگاه تعليم و تربيت ، اصلاح درمان و بازسازي اطفال و نوجوانان بزهكار است . ثالثاً محل نگهداري اطفال بزهكار نيز مكان جداگانه اي است كه بنام « كانون اصلاح و تربيت » خوانده مي شود .

روشهاي اتخاذي در اين كانون ،‌همگي جنبة اصلاح و تربيت دارد .

……………………

…………………….

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

13 + 15 =

0