تاريخچه و اهداف تأسيس كانون اصلاح و تربيت

تاريخچه و اهداف تأسيس كانون اصلاح و تربيت

(۱۲ صفحه ورد)

بزهكاري كودكان نوجوانان و روشهاي خاص اصلاح و تربيت آنان با توجه به شرايط سني و اجتماعي و علل و انگيزه هاي غالبا متفاوت بزهكاري در اين قشر با ساير بزهكاران بزرگسال ، موجب نگرش و توجه جرم شناسان و جامعه شناسان و مددكاران اكثر جوامع شده و در نهايت موجب گرديد تمهيداتي جهت نگهداري و تربيت و تهذيب كودكان و نوجوانان مجرم با قوانين خاص درنظر گرفته شود . به همين منظور در ايران در سال ١٣٤٧ در منطقه شمال غرب تهران واقع در محله شهرزيبا ساختمان و ابنيه اولين مجتع نگهداري اينگونه بزهكاران بنام (كانون اصلاح و تربيت كودكان و نوجوانان) تأسيس و شروع به فعاليت نمود . طبق ماده ١٨ آئين نامه قانوني و مقررات اجرايي سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور كانون مزبور چنين تعريف گرديده است «كانون اصلاح و تربيت مركزي است جهت نگهداري ، اصلاح و تربيت و تهذيب اطفال غيربالغ و بزهكار يا بزهكاراني كه كمتر از ١٨ سال تمام سن داشته باشند ». هدف قانونگذار از تمايز و جداسازي اينگونه بزهكاران توجه به واقعيتهاي ملموس در جوامع شهري و تنگناهاي ايجاد شده در مسير زندگي افراد جامعه بخصوص كودكان و نوجوانان كه غالباً در اثر سوءاستفاده از ناآگاهي و عدم شناخت اين قشر از قوانين و مقررات جاري و رشد عقلي و رواني مي باشد .

براين پايه و استدلالات موجه با جداسازي بزهكاران نوجوان از بزرگسالان ، لزوم نگهداري و نظارت و تربيت و تهذيب و اصلاح و بازگشت آبرومندانه به جامعه از دغدغه هاي هرنوع جوامع مترقي محسوب و براين اساس كانون اصلاح و تربيت نيز با كادري مجرب و آموزش ديده با اهداف بر شمرده فعاليت خود را آغاز نمود .

از لحاظ ساختاري كانون اصلاح و تربيت از بخشهاي مختلفي تشكيل كه اهم آن به شرح ذيل مي باشد :

امور مديريت داخلي و مددكاري

بهداري و مركز مشاوره و سالن ملاقات

امور فرهنگي و آموزش

اداري ، مالي ، خدماتي

امور انتظامي

در حال حاضر كانون زيرمجموعه اداره كل زندانهاي تهران بوده و به عنوان يك مجتمع تربيتي نوجوانان زير ١٨ سال (دختر و پسر) را نگهداري مي كند .

كانون اصلاح و تربيت

كانون اصلاح و تربيت تهران در سال ١٣٤٧ تأسيس و آغاز به كار كرد . با بررسي تاريخچة آن به اين نتيجه مي‏رسيم كه انديشه و ساماندهي اين اقدام متناسب با نياز جامعه و اطفال بزهكار بوده است……………….

…………………..

………………….

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

چهارده + یازده =

0