بررسی عوامل مرتبط با کیفیت زندگی و تصویر ذهنی از جسم خویش در زنان مبتلا به سرطان پستان در مراکز آموزشی و درمانی شهر رشت ۹۱-۱۳۹۰

دانلود پروپوزال آماده: بررسی عوامل مرتبط با کیفیت زندگی و تصویر ذهنی از جسم خویش در زنان مبتلا به سرطان پستان در مراکز آموزشی و درمانی شهر رشت ۹۱-۱۳۹۰

 فرم پروپوزال پر شده و تکمیل شده نیمه رایگان کارشناسی ارشد و دکتری آماده برای انجام پایان نامه و درس روش تحقیق برای رشته های مختلف

آموزش پرستاری (گرایش داخلی جراحی)

قسمت هایی از پروپوزال:

۱- بیان مسأله:

سرطان[۱] به عنوان يكي از مهم ترين بيماري هاي قرن حاضر و سومين علت مرگ و مير بعد از بيماري هاي قلب و عروق و سوانح و حوادث مطرح است. در حال حاضر سالانه بيش از ۷ ميليون نفر (۱۳% از همه مرگ ها) در دنیا در اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست مي دهند و ۵/۱۰ میلیون مورد جدید بدخیمی بروز می کند (۱). درسال ۲۰۱۶ حدود ۱۶۳۸۹۱۰ مورد جدید از بیماری سرطان در امریکا تشخیص داده شده، و ۵۷۷۱۹۰ مورد مرگ از سرطان گزارش شده است (۲). در ایران نیز سالانه بیش از ۷۰ هزار مورد جدید از سرطان تخمین زده می شود و به عنوان سومین عامل مرگ و میر در ایران سالانه بیش از ۳۰ هزار نفر قربانی می گیرد (۳ و ۴).

از سویی شایعترین سرطانها در مردان به ترتیب پروستات، ریه، برونش، کولون و رکتوم (مسئول ۵۰ % همه سرطان ها در مردان) و در زنان به ترتیب پستان، ریه، برونش و کولورکتال (مسئول ۵۱ % همه سرطانها در زنان) هستند. از این میان در جهان سرطان پستان[۲] یک سوم (۳۲ درصد) سرطان ها را در زنان تشکیل می دهد (۲). سالانه حدود يک ميليون بيمار مبتلا به سرطان پستان در جهان شناسايي مي شوند و علت مرگ و مير حدود ۳۷۰ هزار نفر از زنان مبتلا به سرطان، سرطان پستان است. همچنین پس از سرطان ریه دومین علت رایج مرگ از سرطان ها (۱۵%) می باشد (۵ و ۶). شیوع سرطان پستان در مناطق جغرافیایی مشخص نشان داده است که در کشورهای غربی بیشترین و در کشورهای آسیایی و افریقایی کمترین حد می باشد. میزان سرطان پستان در امریکا بیشترین مقدار را در جهان داشته و نزدیک به ۳۰% همه سرطان ها در زنان را شامل می شود (۷). در اروپا سرطان پستان مسئول حدود ۹/۲۸ % سرطان ها و ۸/۷ % مرگ در سال ۲۰۱۸ بوده است (۸)، و در امریکا حدود ۲۲۹۰۶۰ مورد جدید و ۳۹۹۲۰ مرگ از سرطان پستان در سال ۲۰۱۶ گزارش شده است (۲). طی بررسی های انجام شده در امریکا از هر ۸ زن ۱ نفر و در اروپا از هر ۱۱ زن یک نفر به سرطان پستان مبتلا می شوند (۹).

سرطان پستان هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای درحال توسعه در حال افزایش است و این افزایش در چندین کشور آسیایی که غربی شدن[۳] سبک زندگی[۴] در آنها مشاهده می شود، سریع است (۲و۱۰). هم چنین سرطان پستان رایج ترین بدخیمی در زنان کشورهای آسیایی گزارش شده است (۱۱). به طوریکه در هند سالانه حدود ۱۰۰۰۰۰ بیمار با سرطان پستان تشخیص داده می شود (۱۲)، و میزان بروز سرطان پستان در هنگ کنگ ۱ در ۲۰ زن  بوده (۱۳) وگزارش انجمن سرطان ايران در سال ۲۰۱۸  نيز نشان مي دهند که ۲۵ درصد از کل سرطان ها را، در زنان ايراني، سرطان پستان تشکيل مي دهد (۵)، و میزان بروز سرطان پستان ۲۲ و شیوع آن۱۲۰ در صد هزار جمعیت زن بالای ۳۰ سال می باشد (۱۴). براساس آمار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی سالانه ۷ هزار نفر به سرطان پستان مبتلا می شوند و اکنون حدود ۴۰ هزار مبتلا به این سرطان در ایران وجود دارد، و همچنین میزان ابتلا به سرطان پستان در ایران یک به ۱۰ زن می باشد (۱۵ و ۱۶ و ۱۷).

بر اساس آمار معاونت بهداشتی استان گیلان در سال ۱۳۸۱ تعداد مبتلایان به سرطان پستان ۱۱۴ نفر بوده و سرطان پستان جزء چهارمین سرطان شایع در استان بود. در حالیکه تعداد مبتلایان به این بیماری در سال ۱۳۸۷ در این استان به ۲۵۳ نفر رسیده، که از این میان ۹۵ درصد را زنان تشکیل می دادند. سرطان پستان پس از سرطان های دستگاه گوارش جزء شایع ترین سرطان ها در استان گزارش شده است.

بررسی ها نشان می دهد که مبتلایان به سرطان پستان در ایران ۱۰ سال جوانتر از مبتلایان به این بیماری در کشورهای غربی هستند (۱۵)، انجمن سرطان امریکا[۵] میانگین سنی تشخیص سرطان پستان را ۶۱ سال ذکر کرده اما متاسفانه شایع ترین سن مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایران ۴۰- ۴۹ سال است. در حالیکه در کشورهای پیشرفته بعد از یائسگی[۶] است بنابراین ایران حداقل یک دهه پایین تر از کشورهای پیشرفته است (۱۸)، به طوریکه يك سوم مبتلايان به سرطان پستان (۳۶ درصد) كمتر از ۵۰ سال و ۴۴/۲۰ درصد آنها کمتر از ۳۰ سال سن دارند (۱۹). علی رغم شیوع بالای سرطان پستان میزان مرگ و میر در ۱۵ سال اخیر کاهش یافته است (۲۰ و ۲۱). ميزان مرگ ومير سرطان پستان در آمريكا به صورت قابل توجهي، از ۱/۳۳ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ زن در سال ۱۹۹۰ به ۷/۲۶ در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است (۲۲). بطوریکه سرطان پستان اکنون مسئول مرگ ۱ در ۳۵ زن مبتلا می باشد، که می توان علت کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را تشخیص زودهنگام سرطان در مراحل اولیه و پیشرفت در درمان سرطان پستان و افزایش آگاهی دانست (۱۱).

درمان سرطان پستان شامل جراحی[۷]، شیمی درمانی[۸]، پرتودرمانی[۹] و هورمون درمانی[۱۰] است که به تنهایی یا به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد (۲۳). معمولا جراحی به عنوان درمان اولیه و شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان درمان های کمکی[۱۱] برای جلوگیری از متاستاز و افزایش میزان بقای دراز مدت بیماران در سرطان پستان استفاده می شود (۱۳).

تشخیص و درمان سرطان، تجربه اي همراه با استرس و اضطراب می باشد. سرطان پستان نیز به عنوان یک بیماری تهدید کننده زندگی رویدادی استرس- زا می باشد، همچنین زنان مبتلا با درمان هایی مثل شیمی درمانی، رادیوتراپی و عمل جراحی و عوارض جانبی ناخوشایندي مثل ریزش مو، حالت تهوع، ادم لنفاوي، تغییرات پوست پستان و مشکلات جنسی مواجه می شوند. درمان هاي طولانی، توانایی زنان را در برقراري نقش اجتماعی یا به عنوان زن خانه دار یا شاغل، مورد تهدید قرار می دهد. سطح بالاي استرس، تأثیر منفی طولانی مدتی بر خود باوري زنان دارد که نهایتاً تأثیر نامطلوبی بر عملکرد خانوادگی، نقش زناشویی و نیز پائین آمدن سطح کیفی زندگی آنان می گذارد (۱۶ و ۲۴). بنابراین بیماران مبتلا به سرطان و بیماری های مزمن احتمالا مشکلات تطابقی زیادی با بیماری و درمان آن داشته و با چالش های زیادی برای حفظ کیفیت زندگی[۱۲] مطلوب خود مواجه هستند (۲۵). بطور کلی عمده مسائل و مشكلاتي كه به طور معمول كيفيت زندگي مبتلايان به سرطان را تحت تأثير قرار مي دهد شامل آثار رواني و عاطفي ناشي از ابتلا به بيماري، اقدامات تشخيصي و درماني، استرس، درد، افسردگي، آثار بيماري بر روابط خانوادگي، زناشويي و اجتماعي، مسائل اقتصادي ناشي از بيماري، مشكلات تغذيه اي و عوارض ناشي از درمان مي باشد (۲۶).

امروزه پیشرفت های تشخیص و درمان سرطان به بیماران این اجازه را داده است که از طول عمر بیشتری برخوردار باشند، که این افزایش بقا مشکلاتی را در سازگاری های روان شناختی و پایین تر آمدن کیفیت زندگی آنها بوجود آورده است (۲۷). سرطان در ابعاد مختلف بر كيفيت زندگي بيماران به درجات متفاوت تأثير مي گذارد، در واقع بیماران مبتلا به سرطان پستان مشکلات زیادی را در ابعاد مختلف کیفیت زندگی شامل عملکرد عاطفی و اجتماعی در طی درمان و بعد از آن تجربه می کنند (۲۴). بین بیماری و کیفیت زندگی ارتباط متقابلی وجود دارد. هدف اولیه از درمان بیماری های مزمن تقویت کیفیت زندگی از طریق کاهش اثرات بیماری است. در نتیجه بررسی وضعیت کیفیت زندگی در این بیماران از شاخص های مهم درمانی و مراقبتی در سراسر جهان محسوب می گردد (۲۸).

اگرچه مداخلات پزشکی در تغییر کیفیت زندگی موثر است، ولی بخشی از این تغییرات مربوط به ویژگی های جمعیتی و اجتماعی، روان شناسی و فرهنگی است (۱۰). در نتیجه درک از نگرانی های ˜کیفیت زندگی برای این بیماران و عوامل مرتبط با ˜کیفیت زندگی از الویت های مهم تیم سلامت می باشد. این مسئله می تواند در تصمیم گیری های مربوط به درمان مفید باشد (۲۹). عدم کنترل مناسب عوارض و مشکلات ناشی از سرطان پستان سبب تشدید اثرات منفی بر کیفیت زندگی بیماران شده و ممکن است هر نوع مزیت افزایش بقا را به دلیل افزایش هزینه های عوارض جانبی خنثی کند. این مسئله بیانگر نیاز این بیماران به مراقبت های کامل و جامع جسمی و روانی و اجتماعی است تا اینکه بتوانند از یک زندگی با کیفیت مناسب برخوردار شوند (۱۵).

تصویر ذهنی از جسم خویش[۱۳] (تصویر بدنی) یک امر ذهنی است که شخص در هر لحظه از بدن خود دارد و مبتنی بر ادراکات فعلی وگذشته فرد است (۳۰)، که در زنان تحت تاثیر تغییرات جسمی و روانی ناشی از درمان های سرطان پستان قرار می گیرد (۳۱ و۳۲ و۳۳).

 

 

……………………………

 

۲- اهمیت و ضرورت تحقیق:

 

 

……………………………

 

۳- پیشینه تحقیق:

 

 

……………………………

 

۴- اهداف تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۵- فرضيه ‏هاي تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۶- مدل تحقیق

…………………………

……………………………..

۷- سوالات تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۸- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

…………………………………….

…………………………………..

۹- بیان جنبه نوآوری تحقیق:

………………………….

…………………………….

۱۰- روش شناسی تحقیق:

الف: شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

………………………….

…………………………….

ب- متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

…………………………………….

…………………………………..

ج – شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه، مصاحبه، فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

…………………………………….

…………………………………..

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

…………………………………….

…………………………………..

ر- روش نمونه گیری و حجم نمونه:

…………………………………….

…………………………………..

ز- ابزار تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

هـ – روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

…………………………………….

…………………………………..

منابع :

…………………………………….

…………………………………..

https://lszapi.com/: https://lszapi.com

دانلود نمونه پروپوزال تکمیل شده، پروژه پر شده، طرح پیشنهادیه آماده

 

[۱] – cancer

[۲] – Breast Cancer

[۳] – westernization

[۴] – life style

[۵] – America Cancer Society (ACS)

[۶] – menopause

[۷] – surgery

[۸] – chemotherapy

[۹] – radiotherapy

[۱۰] – hormone therapy

[۱۱] – adjuvant therapy

[۱۲] – Quality of Life (QOL)

[۱۳] – Body Image (BI)

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

پنج + شانزده =

0