اثر ۸ هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا-۳ بر شاخص های التهابی بیماران دیابتی نوع دو

دانلود پروپوزال آماده: اثر ۸ هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا-۳ بر شاخص های التهابی بیماران دیابتی نوع دو

نمونه پروپوزال های آماده همه رشته های دانشگاهی و دانلود فرم تکمیل شده تربیت بدنی و علوم ورزشی و پر شده طرح پیشنهادیه پروپوزال، نوشته شده با اصول روش تحقیق مناسب برای پایان نامه.

قسمت هایی از پروپوزال:

۱- بیان مسأله:

دیابت، بیماری مزمنی است که منجر به صدمه به ارگان های مختلف فرد مبتلا و کاهش طول عمر می شود. این بیماری به دلیل افزایش سن، چاقی و کم تحرکی، مصرف بیشتر قند های ساده و غذاهایی با کالری بالا، شیوع فزاینده ای یافته است، به گونه ای که بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، انتظار می رود که تعداد بزرگسالان مبتلا به دیابت در سال ۲۰۲۵ میلادی به۳۰۰ میلیون نفر برسد(۲۲). دو نوع دیابت وجود دارد، دیابت نوع یک که ۵ تا ۱۰ درصد از دیابتی ها را شامل می شود، وابسته به انسولین می باشد و در نتیجه نقص در تولید انسولین توسط سلولهای بتای پانکرانس ایجاد می‌شود. ديابت نوع دو ترکیبی از سندرم متابولیکی ( التهاب رگی، نقص در کار آندوتلیال، پر فشار خونی، دیس لیپیدمی و چاقی احشایی)و پاتوفیزیولوژی آن منتنج از تقابل پیچیده بین مقاومت انسولین، نقص در عمل سلولهای بتا و آدیپوکینها می باشد(۲۳ ). مقاومت انسولینی در ۹۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع دو وجود دارد و تحقیقات نشان می دهد ۸۰ درصد از این افراد را افراد چاق و ۲۰ درصد باقیما نده را افراد لاغر تشکیل می دهند (۲۴).

……………………………

 

۲- اهمیت و ضرورت تحقیق:

يکي از بيماري هايي که سلامت تعداد زيادي از افراد جامعه را به مخاطره مي اندازد، ديابت مليتوس است. بر اساس مطالعه هاي اخير ۱۴ تا ۲۳% ايراني هاي بالغ بالاي ۳۰ سال ديابتي يا دچار اختلال عدم تحمل گلوکز هستند. طبق بررسي هاي به عمل آمده ايران جزو کشورهايي است که به ميزان زياد در معرض افزايش خطر ابتلا به ديابت قرار دارد. مطالعه ها نشان داده است که چاقي و عدم تحرک با افزايش خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ ارتباط دارد. فعاليت هاي منظم بدني، احتمال ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را کاهش مي دهد و کنترل قند خون رادر اين افراد بهبود مي بخشد. انجمن ديابت آمريکاii( ADA)) در سال ۲۰۰۲ تمرين هوازي با شدت ۵۰ تا ۸۰ % حداکثر  ظرفيت هوازي را سه تا چهار بار در هفته و به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقيقه توصيه شده. فعاليت بدني، ميزان متابوليسم پايه را افزايش ميدهد، گردش خون را در سراسر بدن بهبود مي بخشد، کالري مازاد را مورد استفاده قرار مي دهد و باترشح اندورفين، ُخلق و خو را بالا مي برد.  بيماري هاي کرونري قلب، سکته ي مغزي، بيماري عروق محيطي و مشکلات چشمي و کليوي از عوارض ديابت است. كاهش چند درصدي سطح گلوکز خون (كاهش ۶ درصدي در هموگلوبين C1A) مي تواند خطر عوارض فوق را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد. شواهد محکمي وجود دارد که  برنامه هاي تمرين بدني از ۸ هفته تا يک سال، سطح C1HbAرا تقريبًا ۶ % کاهش ميدهد، در مطالعه ي ديابت در انگلستان مشخص شد که ۱ درصد کاهش در سطح C1HbA حدود ۲۱ % خطر مرگ، ۱۴ % خطر آنفاراکتوس ميوکارد و ۳۷  % خطر عوارض ميکروواسکولار را در ديابتي ها کاهش ميدهد(۴۲).

……………………………

 

۳- پیشینه تحقیق:

 

 

……………………………

 

۴- اهداف تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۵- فرضيه ‏هاي تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۶- مدل تحقیق

…………………………

……………………………..

۷- سوالات تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

۸- تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

…………………………………….

…………………………………..

۹- بیان جنبه نوآوری تحقیق:

………………………….

…………………………….

۱۰- روش شناسی تحقیق:

الف: شرح كامل روش تحقیق بر حسب هدف، نوع داده ها و نحوه اجراء (شامل مواد، تجهيزات و استانداردهاي مورد استفاده در قالب مراحل اجرايي تحقيق به تفكيك):

………………………….

…………………………….

ب- متغيرهاي مورد بررسي در قالب یک مدل مفهومی و شرح چگونگی بررسی و اندازه گیری متغیرها:

…………………………………….

…………………………………..

ج – شرح کامل روش (ميداني، كتابخانه‏اي) و ابزار (مشاهده و آزمون، پرسشنامه، مصاحبه، فيش‏برداري و غيره) گردآوري داده‏ها :

…………………………………….

…………………………………..

د – جامعه آماري، روش نمونه‏گيري و حجم نمونه (در صورت وجود و امکان):

…………………………………….

…………………………………..

ر- روش نمونه گیری و حجم نمونه:

…………………………………….

…………………………………..

ز- ابزار تحقیق:

…………………………………….

…………………………………..

هـ – روش‌ها و ابزار تجزيه و تحليل داده‏ها:

…………………………………….

…………………………………..

منابع :

…………………………………….

…………………………………..

https://lszapi.com/: https://lszapi.com

پروژه آماده مدیریت، حسابداری، پروپوزال آماده روانشناسی، کشاورزی، علوم سیاسی، معماری، عمران و همه رشته های دانشگاهی

 

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

هفده + یک =

0