تعامل‌ امام‌ علي‌(ع) با خلفا در جهت‌ انسجام اسلامي‌

تعامل‌ امام‌ علي‌(ع) با خلفا در جهت‌ انسجام اسلامي‌

(۲۰ صفحه ورد)

چكيده مطالب

در اين‌ مقاله‌، با توجه‌ به‌ ضرورت‌ و هدف‌ طرح‌ موضوع‌، به‌ مفهوم‌شناسي‌ وحدت‌ پرداخته‌ شده‌ و از تعامل‌ امام‌ علي‌(ع) با خلفا در جهت‌ وحدت‌ اسلامي‌ با تأكيد بر پاسبان‌ و حافظ‌ وحدت‌ بودن‌ حضرت‌ سخن‌ به‌ ميان‌ آمده‌ است‌.
موضوعاتي‌ همانند مشاوره‌ سياسي‌، مشاوره‌ اقتصادي‌ و نظامي‌، همكاري‌ علمي‌ و قضايي‌ و ارائه‌ راهنمايي‌هاي‌ لازم‌ در امور ديواني‌ از موارد تعامل‌ امام‌ علي با خليفه‌ اول‌ بر شمرده‌ شده‌ و در دوران‌ خليفه‌ دوم‌، افزون‌ بر همكاري‌ و مشورت‌ نظامي‌ امام‌ علي‌ در نبرد جسر، جنگ‌ با روميان‌ و نبرد بيت‌المقدس‌ و… پيروان‌ حضرت‌ هم‌ در جنگ‌ها و مسائل‌ حكومتي‌ با خليفه‌ همكاري‌ داشته‌اند.
اين‌ همكاري‌ها در زمان‌ خليفه‌ سوم‌ هم‌ ادامه‌ داشت‌؛ اما به‌ سبب‌ مسائل‌ ويژه اين‌ دوران‌، امام‌ در برابر ناراضيان‌ خليفه‌، نقش‌ وساطت‌ و ميانجيگري‌ را به‌ عهده‌ داشته‌ است‌ و هنگام‌ محاصره خانه خليفه‌، مشك‌ هايي‌ از آب‌ را از طريق‌ فرزندانش‌ حسن‌ و حسين‌ براي‌ خليفه‌ فرستاد.
اين‌ رفتارها، از روح‌ بلند وحدت‌ و يكپارچگي‌ حكايت‌ دارد كه‌ همواره‌ (به‌ ويژه‌ در عصر حاضر) امت‌ اسلامي‌ سخت‌ به‌ آن‌ نيازمند است‌. عملكرد امام‌ علي‌، سراسر اهتمام‌ به‌ مصالح‌ اسلام‌ و پايداري‌ وحدت‌ امت‌ اسلامي‌ بوده‌ است‌.

………………..

………………

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

0