آترواسکلروسیس، بیماری های قلبی و عروقی،

متغیرها: آترواسکلروسیس، بیماری های قلبی و عروقی،

توضیحات: ۱۶ صفحه فارسی (word) با منابع کامل

دانلود تحقیق آماده با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها، برگرفته از مقاله های فارسی و ترجمه تخصصی متون مقاله انگلیسی و مقاله بیس پایان نامه با ترجمه آماده کتاب های خارجی و کتاب های داخلی رشته های مختلف، مناسب برای انجام و نوشتن پروپوزال و آماده کردن فصل دوم پایان نامه پزشکی، توضیح مولفه های پرسشنامه و مقاله داخلی و خارجی و طرح های تحقیقاتی

خلاصه ای از کار:

مقدمه

آترواسکلروسیس[۱] یک بیماری ژنراتیو[۲] شریانی است که منجر به سفت شدن لایه اینتیما[۳] شریان های بزرگ و متوسط از طریق تشکیل پلاک که غنی از کلسترول است، می شود.پارگی پلاک باعث ترومبوز[۴] می شود که شدت جریان خونی که اکسیژن را به سمت ارگان های مهم حمل می کند را مسدود می کند.

شیوع بالای این بیماری مسئول میزان بالای ناخوشی و مرگ و میر در جوامع غربی است.کلسترول عامل اصلی در ایجاد آترواسکلروسیس است ، که توسط ذرات LDL [5]حمل می شود و از میان اندوتلیوم[۶] عبور می کند و در اینتیما انباشته می شود.

………………

– لیپوپروتئین های کم چگال(LDL)

لیپوپروتئین های کم چگال متعلق به خانواده پنج تایی لیپوپروتئین ها هستند. لیپوپروتئین ها بر اساس سایز از بزرگ به کوچک اچ-دی-ال[۷]،ال-دی-ال[۸]،آی-دی-ال[۹]،وی-ال-دی-ال[۱۰] و کلومیکرون[۱۱] هستند. این ذرات اسید های چرب را احاطه کرده اند و سبب محلول نگه داشتن آن در محیط آبی می شوند.

۵۰ درصد وزن آن را کلسترول است و در بین لیپوپروتئین ها بیشترین درصد کاسترول را دارد.LDL در جریان خون از متابولیسم VLDL به وجود می آید و مسئول انتقال کلسترول ساخته شده در کبد به بافت های محیطی است. قطری حدود ۱۸ تا ۳۰ نانومتر دارد.

……………..

– آنوتومی عروق و گسترش بیماری های قلبی و عروقی

به منظور اینکه ارگان های پیچیده ی بدن انسان همواره نیاز های متابولیک سلول ها را فراهم کند نیاز به اکسیژن و مواد مغذی دارد. این عمل به وسیله سیستم گردش خون مهیا می شود. دستگاه گردش خون در شکل ۲ نشان داده شده است. دستگاه گردش خون از ۳ قسمت اصلی تشکیل می شود: قلب،ریه و سایر قسمت ها.

دیواره شریان از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

…………………

– عوامل موثر آترواسکلروسیس

بیماری های متعددی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون بالا به ضخیم شدن لایه اینتیما [۲]در شریان ها مرتبط اند.

………………

– تشخیص آترواسکلروسیس و درمان

پیوند شریان و آنژیو پلاسی[۱۲] را که در اواخر ۱۹۷۰   معرفی شد را می توان به عنوان یکی از درمان های فیزیکی اولیه برای شریان های مسدود که ممکن است شامل استنت[۱۳] برای ارائه پشتیبانی و حفظ مجرای رگ، بعد از گسترش در نظر گرفت. (استنت یک لوله توری و مصنوعی از جنس فلزات که به عنوان داربست عمل می کند و در یک مجرای طبیعی بدن(لومن) برای جلوگیری یا مقابله با نقص ناشی از انقباض موضعی جریان درون آن مجرا قرار داده می شود).(آنژیوپلاستی،گشاد کردن رگ را گویند).

……………

– شاخصه های جریان

اوایل کار مک دونالد وومرسلی[۱۴] و همکاران [۳۳] در سال ۱۹۵۰ ، برای تکمیل دانش، شکل موج فشار، کارهایی را انجام دادند و شواهدی از برگشت جریان در گردش خون خرگوش و سگ مشاهده کردند. وومرسلی در مقاله ۱۹۵۵ خودش [۳۳] ،یک حل تحلیلی برای پروفیل سرعت جریان توسعه یافته در اطراف یک لوله، وقتی که گرادیان فشار نوسانی است، ارائه کرد. که امروزه به عنوان پروفیل وومرسلی شناخته می شود و برای بدست آوردن شرایط مرزی مناسب در محاسبات شبیه سازی، بسیار استفاده می شود.

……………..

– پاسخ سلولی

پاسخ سلول های اندوتلیال به نیروهای همودینامیک، نقش مهمی در فهم آترواسکلروسیس ایفا می کند. اندوتلیال محدود کننده نرخ انتقال کلسترول است.[۳۸,۲۰,۲۱] اثر تنش برشی در عملکرد سلول های اندو- تلیال هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

………….

– انتقال جرم لیپوپروتئین ها با دانسیته پایین در شریان

گونه ایی که در ناحیه ی لومن به دیواره رگ منتقل می شود با مقاومت های مختلفی روبه رو می شود. اکسیژن ، ATP و دیگر گازها در تمام سطح ادوتلیوم به وسیله آنزیم کاتالیز واکنش شیمیایی مصرف می شوند. در مقابل بسیاری از املاح پروتئین های محلول در خون از قبیل آلبومین[۱۵] و LDL به واسطه اتصالات محکم قادر نیستند.

……………

 

منابع و مآخذ:

[۱] A Mu¨gge. The role of reactive  oxygen species in atherosclerosis. Zeitschrift  fu¨r Kardiologie, 87(11):851, 1998.

[۲] A. Razavi, E. Shirani, M.R. Sadeghi, Numerical simulation of blood pulsatile flow in a stenosed carotid artery using different rheological models, J. Biomech. 44 (11) (2019) 2021–۲۰۳۰٫

[۳] A.S. Fry, Mathematical models of arterial transmural transport, Am. J. Physiol. 248 (1985) H240–H263.

……………………….

……………………….

……………………….

 

 

https://lszapi.com/: https://lszapi.com

 

[۱] Atherosclerosis

[۲] Degenerative

[۳] Intima

[۴] Thrombosis

[۵] Low density lipoprotein

[۶] Endothelium

[۷] HDL

[۸] LDL

[۹] IDL

[۱۰] VLDL

[۱۱] Chlomicrons

[۱۲] Angioplasty

[۱۳] Stent

[۱۴] Womersly

[۱۵] Albumin

مراحل خرید فایل دانلودی
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

20 − دو =

0